Vchodové dvere do domu. Ako si vybrať?

Vybrať správne vchodové dvere do domu nie je jednoduché. Nároky na tepelný prestup sú neustále vyššie a ponuka výrobcov z roka na rok rastie. Musíme zvažovať množstvo kľúčových vlastností a vybrať také vstupné dvere, ktoré spĺňajú súčasné kritériá. Na Slovensku panuje predstava, že bezpečnostné vchodové dvere sú riešením na všetko. Ale ktorý zlodej sa bude trápiť so zámkom na dverách, keď stačí rozbiť okno? Bezpečnosť určite netreba podceňovať, no pri kúpe je potrebné brať do úvahy aj ďalšie zásadné vlastnosti dverí. Vchodové dvere sa najčastejšie predávajú ako drevené, plastové, oceľové alebo hliníkové a každý typ má svoje plusy aj mínusy. Rozhodovanie je náročné. Pomôžeme vám zorientovať sa v komplexnej problematike dverí. Aké vchodové dvere do domu si mám vybrať?

VCHODOVÉ DVERE DO DOMU PODĽA MATERIÁLU
PORADENSTVO PRI VÝBERE VCHODOVÝCH DVERÍ

VCHODOVÉ DVERE

Drevené vchodové dvere

Drevené dvere pôsobia veľmi estetickým a príjemným dojmom. Štruktúra dreva je na dotyk tak príjemná, že žiaden plast ani hliník ju nemôže nahradiť. Darmo, drevo je predsa prírodný materiál a ako taký má mnohé pozitíva, ale aj negatíva. V prvom rade musíte poznať dobrého stolára. To je alfa a omega a bez toho, aby ste poznali alebo mali výborné referencie na stolára sa do drevených dverí radšej vôbec ani nepúšťajte.

Nekvalitné drevené dvere sú náchylné k praskaniu a krúteniu hlavne vplyvom mrazov, priameho slnečného žiadenia a vlhkého prostredia. Keďže drevo je prírodný materiál, tak pracuje a je citlivý na poveternostné vplyvy. O drevo sa treba starať, nestačí ho len umývať ako plast alebo hliník. Nerobí mu dobre ani príliš suché a ani príliš vlhké prostredie.

Ak rozmýšľate nad tým, aké vchodové dvere si zaobstarať, tak by ste mali vedieť, že z hľadiska bezpečnosti nie je drevo ideálny materiál. Pozor treba dávať aj na prípadné nárazy, pretože sa ľahko môže stať, že sa z dreva odštiepi alebo poškrabe sa ostrejšími predmetmi. To sa potom opravuje už ťažšie. Na druhej strane máloktoré dvere vám poskytnú ten pocit tepla domova a vône ako prírodné drevo. Plus do niektorých rustikálnejšie ladených domov ani iné dvere ako drevené z estetického hľadiska nepasujú a tak nemáte veľmi na výber. Jedine ak by ste drevo nahradili plastom s imitáciou dreva.

Príklad drevených dverí

Výhody

 • Prírodný materiál, dobrá tepelná izolácia
 • Vôňa a štruktúra dreva
 • Príjemný pocit tepla domova

Nevýhody

 • Drevo je nestabilný materiál a stále pracuje
 • Nutnosť pravidelnej starostlivosti
 • Nízka bezpečnosť, vysoká cena

Plastové vchodové dvere (PVC)

Plastové dvere sú v súčasnosti stále najpopulárnejšou voľbou a odhaduje sa, že až okolo 70% rodinných domov sa prikláňa k tomuto riešeniu. Hlavná výhoda je nepochybne ich cena a široká škála farieb a dekorov s imitáciou dreva. Pravdou je, že mnoho ľudí pri objednávaní plastových okien do domu siahne rovno aj po ponuke plastových dverí od tej istej firmy v rámci jedného balíčku, aby im to spolu vizuálne ladilo a mali tak všetko na komplet od jedného dodávateľa. Je to tak najjednoduchšie, ale je to aj najlepšie? Cena a dekor nie sú všetko.

Ak sú plastové dvere umiestnené napr. na južnej strane, tak vplyvom slnečného žiarenia alebo aj silného mrazu sa môže rám spolu dvernou výplňou (hlavne tmavej farby) prehýbať v dôsledku tepelnej rozťažnosti materiálu a s tým súvisia aj problémy s uzamykaním. Častý problém s ktorým sa zákazníci po zime stretávajú je, že dvere už tak dobre netesnia, nedoliehajú a nedajú sa dobre zavrieť. Preto je potrebné ich po sezóne znova nastaviť a pravidelne servisovať.

Riešením môže byť dverná výplň s dilatačnou štruktúrou a ideálne aj plastové dvere s oceľovou výstužou a kvalitným kovaním. No pri plastových výplniach sa dilatácia nedá úplne eliminovať, dá sa len obmedziť. Aj z toho dôvodu do plastových vchodových dverí odporúčame dverné výplne z materiálu HPL, ktoré sú neporovnateľne stabilnejšie oproti plastu. Treba ale myslieť na to, že plastové dvere nemajú prakticky žiadne bezpečnostné vlastnosti a dajú sa ľahko vypáčiť.

Príklad plastových dverí

Výhody

 • Pomer cena a úžitková hodnota
 • Široký výber dekorov
 • Veľmi dobrá tepelná izolácia

Nevýhody

 • Krútenie plastu kvôli dilatácii
 • Potreba údržby pri lacnejších modeloch
 • Nízka bezpečnosť

Oceľové vchodové dvere

Oceľové vchodové dvere majú veľmi obmedzené možnosti výberu farieb a dekorov. Je preto ťažké ich zladiť s fasádou moderného rodinného domu. Oceľ nie je u nás populárnou voľbou pre domácnosti kvôli jej chladnému vzhľadu a nemožnosti prispôsobiť si ju podľa vlastných požiadaviek. Na druhej strane oceľ poskytuje povrchovo hladké a atypicky vyzerajúce vstupné dvere a vo svete plnom drevených, plastových a hliníkových dverí vynikajú spôsobom svojím vlastným. Pre niektoré rodiny môžu byť voľbou kvôli ich nízkej cene. Ich cena závisí aj od hrúbky použitej ocele.

Energetická efektivita oceľových dverí priamo závisí od ich výplne, no štandardne poskytujú iba priemerné hodnoty prestupu tepla. Takáto slabá izolácia nie je vhodná do nízkoenergetických domov. Oceľové dvere si nájdu uplatnenie skôr pri rekonštrukciách starších domov a všade tam, kde investor z finančných dôvodov hľadá najväčší kompromis. Oceľové vchodové dvere aj napriek mnohým nevýhodám poskytujú relatívne vysokú ochranu proti vlámaniu a niektorí výrobcovia ich klasifikujú ako bezpečnostné vchodové dvere.

Vchodové dvere z ocele by nemali byť montované do vlhkého prostredia, pretože časom môžu zhrdzavieť. Problém z dlhodobého hľadiska pre oceľové dvere predstavuje aj dážď alebo umývanie záhradnou hadicou. Nadstrešenie môže tento problém čiastočne vyriešiť. Ďalšou nevýhodou sú fyzické vlastnosti ocele. Keď na ňu svieti slnko, dvere sa zahrievajú a prenášajú teplo aj do interiéru. Naopak, keď je vonku zima, dvere prenášajú chlad aj do domu. Pri otázke, aké vchodové dvere kúpiť, odporúčame sa radšej poobzerať po iných materiáloch.

Oceľové vchodové dvere

Výhody

 • Vysoká bezpečnosť
 • Nízka cena

Nevýhody

 • Obmedzený výber farieb a dekorov
 • Nízke tepelno-izolačné vlastnosti
 • Časom môžu hrdzavieť, krátka životnosť

Hliníkové vchodové dvere

Aj drevené aj plastové dvere majú svoje muchy. Tak aké vchodové dvere si vybrať? Hliníkové vchodové dvere sa vyznačujú pevnou a odolnou koňstrukciou s výbornou rozmerovou stabilitou. Hliník ako materiál je odolný voči poveternostným vplyvom a je tak vhodný všade tam, kde môže nastať prudká zmena teplôt a s tým aj očakávaná tepelná rozťažnosť materiálu, ktorú hliník zvláda najlepšie v porovnaní s drevom alebo plastom. Na priamom slnku sa neohýba a nevadia mu ani chladné teploty alebo dážď. Kým plastové dvere ponúkajú širokú škálu drevodekorov, hliníkové dvere umožňujú nástrek v akejkoľvek farbe RAL v hladkom alebo štruktúrovanom prevedení.

Vďaka špeciálnym izolačným vložkám, tesneniu z dvojzložkového (pevného a bunkového) syntetického kaučuku EPDM a prerušenému tepelnému mostu sa vyznačujú vysokým stupňom tepelnej izolácie. Hliníkové dvere sú vhodné aj pre nízkoenergetické domy. Vysoko kvalitné kovanie použité v hliníkových dverách spolu s bezpečnostným trojbodovým hákovým zámkom zvyšuje celkovú bezpečnosť dverí.

Hliníkové dvere sú prakticky bezúdržbové a stačí ich umývať bežnými čistiacimi prostriedkami. Hliník má unikátne mechanické vlastnosti a neopotrebuje sa ani pri častom otváraní v náročnejších podmienkach. Je to tiež materiál šetriaci životné prostredie, ktorý sa dá ľahko recyklovať. Je toho ešte omnoho viac a preto sme spísali 6 kľúčových výhod hliníkových dverí.

Do hliníkových vchodových dverí odporúčame dverné výplne z hliníka, odolného sklo-hliníka alebo bezpečnostného izolačného trojskla.

Výhody

 • Pevná a odolná konštrukcia
 • Minimálna starostlivosť, dlhá životnosť
 • Dobrá bezpečnosť a tepelná izolácia

Nevýhody

 • Chladnejšie na dotyk
 • Vyššia cena

Hliníkové vchodové dvere si môžete pozrieť na predajni BENEDOOR v centre Považskej Bystrici. Zameranie a grafický návrh zadarmo. Záruka 5 rokov a dodacia doba 5 týždňov. Montáže realizujeme po celom Slovensku. Navštívte nás na adrese BENEDOOR, Centrum 1746/265, Považská Bystrica.

PORADŇA

Výhody hliníkových vchodových dverí

Dizajn a farba vchodových dverí nie je všetko

Hliníkové vchodové dvere sa vždy vyrábajú na mieru a celá konštrukcia dverí sa prispôsobuje presným rozmerom stavebného otvoru. Dvere tak budú dokonale pasovať do montovaného priestoru a budú s vašim domom tvoriť jeden celok. Hliník je tiež veľmi odolný a dokáže vydržať aj extrémne počasie, čo znižuje náklady na vykurovanie. Nedeformuje sa, nepraská, nebledne na slnku a nehrdzavie. Vďaka svojej pevnej konštrukcii ponúka vysoký stupeň bezpečnosti a ochrany voči vlámaniu.

Hliníkové dvere sú vystužené špeciálnymi izolačnými prvkami a ponúkajú vysokú úroveň tepelnej ochrany. Hliník odráža slnečné žiarenie a znižuje tak teplo absorbované rámom počas horúcich letných dní, vďaka čomu sa interiér domu neprehrieva. Hliníkové vchodové dvere sa dajú farebne prispôsobiť tak, aby dokonale ladili s exteriérom aj interiérom rodinného domu. Farebná povrchová úprava ponúka vynikajúcu odolnosť a dlhú životnosť.

Hliníkové dvere sú podstatne tenšie, narozdiel od robustných drevených alebo plastových dverí. Umožňujú skvelý výhľad na okolie s minimálnym vizuálnym obmedzením. Pevnosť hliníka tiež umožňuje realizáciu rozmerovo väčších vchodových dverí ako pri iných materiáloch. Vo výsledku dosiahnete štíhlejší a elegantnejší dizajn. Ak sa rozhodujete aké vchodové dvere si zaobstarať, tak vedzte, že hliník je 100% recyklovateľný a to úplne bez straty kvality, čo výrazne znižuje jeho uhlíkovú stopu. Má dlhú životnosť a je jedným z najekologickejších materiálov v stavebníctve.

Viac sa dočítate v článku Aké sú výhody hliníkových dverí?

Hliníkové vchodové dvere do nízkoenergetického domu

Kúpou kvalitných hliníkových vchodových dverí do rodinného domu ušetríte peniaze

Podstatou nízkoenergetických domov je minimalizovať tepelné straty a najkritickejším miestom sú vchodové dvere. Hliníkové vchodové dvere ponúkajú veľa riešení, ktoré úspešne spĺňajú kritériá energetickej účinnosti v rodinných domoch. Zárubňa, prah a hliníkový rám sa vyrábajú spolu a tvoria dverný systém, do ktorého sa vkladá samostatne vyrobená dverná výplň. Táto výplň zaberá najväčšiu plochu vchodových dverí a preto je nesmierne dôležité, aby poskytovala excelentné hodnoty prestupu tepla.

Pod vchodové dvere sa naviac montuje podkladový profil, ktorý slúži na prerušenie tepelného mostu. Podkladový profil svojimi vlastnosťami výrazne znižuje hodnotu súčiniteľa prestupu tepla celého vstupného otvoru. Hliníkové dvere, dverná výplň a podkladový profil sú len polovicou úspechu, druhou polovicou je odborná montáž vchodových dverí. Odporúčame nechať si dvere namontovať kvalifikovaným montážnikom, ktorý sa riadi podľa slovenských technických noriem STN.

Nízkoenergetický ekologický dom (NED) alebo energeticky úsporný dom je taký, v ktorom sa na zabezpečenie tepelnej pohody a vykurovania nespotrebuje viac energie ako 50 kWh/m² za rok. Pri dodržaní všetkých spomenutých kritérií nebudete mať problém splniť kritériá potrebné na kolaudáciu nízkoenergetickej stavby.

Viac sa dočítate v článku Aké vchodové dvere do nízkoenergetického domu?