Ideálny rozmer vchodových dverí: Dbajte na otváranie aj statiku

Aký rozmer vchodových dverí potrebujete? To je základná otázka firiem pri tvorbe cenovej ponuky. Pri určení rozmeru dverí treba zohľadniť niekoľko kľúčových faktorov. Patrí medzi ne statika domu, šírka a výška dverí (do úvahy by ste mali vziať pohodlný prechod s kočíkom, na invalidnom vozíku a pod.), výška prahu (do popredia sa v súčasnosti dostávajú bezbariérové prahy), ako aj otváranie dverí.

Rozmer vchodových dverí závisí od stavebného otvoru

Ak potrebujete určiť správny rozmer vchodových dverí, najdôležitejšími parametrami sú šírka a výška. Každý deň niekoľkokrát prekročíme prah svojho domu, prenášame rozmerné veci alebo vymieňame nábytok a zariadenie domu. Preto je nutné využiť maximálnu možnú šírku a výšku priechodnosti dverí.

Je nesmierne dôležité zvoliť si taký rozmer vstupných dverí, aby dokonale pasovali do stavebného otvoru, v ktorom sa budú montovať. Pri hliníkových dverách neplatia štandardné rozmery 80 cm, 90 cm alebo 100 cm, ako v prípade lacnejších typizovaných dverí. Dvere z hliníka majú tú výhodu, že sa vyrábajú presne na mieru. Minimalizujete tak tepelné straty a získate dvere, ktoré budú plniť svoj účel na 100 %. Prečítajte si o 6 výhodách hliníkových dverí.

Šírka a výška vchodových dverí. Aké rozmery sú ideálne?

Optimálna šírka hliníkových vchodových dverí by mala byť približne 100 – 110 cm, hoci nie vždy a za každých okolností je to možné. Treba si uvedomiť, že šírka dverí znamená šírku celej dverovej zostavy, teda krídla a rámu. Stavebný otvor preto musí byť kvôli montáži širší o 3 až 4 cm oproti rozmeru tejto zostavy. Pri našich najpredávanejších hliníkových dverách Aluprof MB-86SI dosiahnete pri šírke 110 cm svetlú šírku dverí (čistý priechozí otvor) zhruba 90 cm.

Šírka hliníkových dverí MB-86SI a ich rozmery. Svetlá šírka dverí.

Šírka má tiež značný vplyv na celkovú funkčnosť dverí. Čím je šírka jednokrídlových dverí väčšia, tým skôr dochádza k opotrebovaniu dverného kovania, najmä závesov a zámkov, takže by sa nemala príliš zvyšovať. Výnimku tvoria už spomínané hliníkové dvere Aluprof MB-86SI, ktoré umožňujú vytvoriť dvernú zostavu o šírke až 120 cm (svetlá šírka dverí 100 cm), a to aj vďaka krídlu s nosnosťou až 200 kg. Na druhej strane, minimálna šírka dverí je približne 80 cm (svetlá šírka dverí cca 60 cm).

Minimálna výška celej zostavy vchodových dverí by mala byť aspoň 206 cm. Pri tejto výške dosiahnete svetlosť otvoru 197 cm (vrátane 2 cm vysokého integrovaného hliníkového prahu), čo je norma STN. Výška nad 2 metre taktiež prinesie značný komfort pri prenášaní rozmerných vecí. Vždy majte na pamäti, že výška stavebného otvoru musí byť ešte o 1,5 – 2 cm väčšia než výška dverovej zostavy od položenej podlahy (nulový bod).

Ideálne rozmery stavebného otvoru pre jednokrídlové hliníkové dvere sú 110 × 210 cm (svetlosť otvoru približne 85 × 200 cm).

Aké maximálne rozmery hliníkových dverí vieme vyrobiť?

Maximálne rozmery jednokrídlových hliníkových vchodových dverí Aluprof MB-86SI, ktoré si u nás môžete objednať, sú 120 × 230 cm. V prípade záujmu o vchodové dvere väčších rozmerov nás, prosím, kontaktujte. Po zohľadnení faktorov, ako poloha, orientácia dverí, farba a typ dvernej výplne, dokážeme vyrobiť aj dvere väčšie ako 120 × 230 cm.

Samozrejme, rozmer celej dverovej zostavy môže byť omnoho širší alebo vyšší, keď sa rozhodnete pre realizáciu bočného alebo horného svetlíka.

Maximálne rozmery jednokrídlových hliníkových dverí Aluprof MB-86SI

Ako určiť smer otvárania dverí?

Výber smeru otvárania dverí môže v mnohých ohľadoch uľahčiť ich používanie. Ak sa dvere majú otvárať dnu, potrebujete dostatok miesta pre dverné krídlo. Odporúčame vám ich montovať v dome s predsieňou. Dvere, ktoré sa otvárajú dnu, sa totiž dajú teoreticky vyraziť. Závesy vo vnútri budovy však znemožnia zlodejom, aby ich vypáčili. Pri dnu otváravých dverách tiež nie je nutná montáž prístrešku, pretože padajúci sneh nezablokuje ich otváranie.

Ak v dome nemáte priestrannú predsieň, mali by ste uvažovať o dverách, ktoré sa otvárajú von. V takom prípade nie je nutný žiaden priestor za dverami na manipuláciu s dverným krídlom. Okolie dverí v interiéri si navyše môžete upraviť podľa svojich predstáv. 

Silný vietor svojím tlakom pritláča dvere k zárubni, čím ešte viac vylepšuje ich vzájomné tesnenie. Dvere, ktoré sa otvárajú von, používajú bezpečnostné závesy a ani po ich odmontovaní sa vám dverné krídlo nepodarí zosadiť z rámu. Pri požiari, resp. inom núdzovom stave, uľahčuje otváravosť dverí von evakuáciu alebo únik z budovy. Prečítajte si viac o tom, aké závesy používame a prečo nikdy nevŕzgajú.

Ako určiť smer otvárania vchodových dverí. Pravé alebo ľavé?

Ako zistíte, ktoré dvere sú pravé a ktoré ľavé? Smer otvárania vchodových dverí sa vždy určuje zo strany, na ktorej sú umiestnené závesy dverí.

Ľavé dvere sú také, ktoré majú z pohľadovej strany závesy (pánty) na ľavej strane a kde kľučka ukazuje doľava. Ak sa pred dvere postavíte, prirodzene ich otvoríte ľavou rukou a otvárate ich smerom na ľavú stranu.

Pravé dvere sú také, ktoré majú z pohľadovej strany závesy (pánty) na pravej strane a kde kľučka ukazuje doprava. Ak sa pred dvere postavíte, prirodzene ich otvoríte pravou rukou a otvárate ich smerom na pravú stranu.

Pozor na statiku domu

Aj pri najmenšej zmene dispozície a manipulácii s priečkami domu musíte počítať so statikou domu. Ak plánujete zväčšiť pôvodný rozmer stavebného otvoru pre vchodové dvere, prípadne ich presunúť niekam inam, je potrebné túto zmenu nahlásiť stavebnému úradu a taktiež predložiť statický posudok. Pokiaľ pôjde o zásah do nosnej konštrukcie, budete potrebovať stavebné povolenie.

Bezplatné zameranie a bezchybná montáž dverí

Okná a dvere sú prvky architektúry, ktoré jej dávajú základnú funkčnosť. Pri ich výbere sú dôležité nielen tepelno-izolačné hodnoty, ale aj správna montáž. Výroba dverí je polovicou úspechu. Tou druhou je odborná montáž. 

Ponúkame vám bezplatné zameranie stavebného otvoru a osadenie vchodových dverí kdekoľvek na Slovensku, čo zaručí bezchybnú montáž a priebeh jednotlivej objednávky. Či už ide o novostavbu a energeticky úsporný dom, alebo rekonštrukciu staršieho rodinného domu, môžete sa na nás spoľahnúť. Máme tím vyškolených profesionálnych montážnikov, ktorí sa riadia podľa slovenských technických noriem STN. 

Na montované vchodové dvere poskytujeme záruku 5 rokov. Bez montáže je záručná doba skrátená na 2 roky a vzťahuje sa iba na samotný produkt a jeho funkčnosť. Našim zákazníkom vždy odporúčame vchodové dvere aj s montážou na mieru. Iba tak vieme zaručiť 100 % spokojnosť a pokoj na duši na oboch stranách, že dvere boli osadené správne.

Ktorý rozmer vchodových dverí je správny pre vás? Potrebujete poradiť? Radi vás privítame osobne v našej predajni BENEDOOR v Považskej Bystrici, kde vám predstavíme všetky dostupné možnosti. Nájdete nás na adrese Centrum 1746/265 v obchodnom centre BREL.

Drevené, plastové alebo hliníkové – neviete sa rozhodnúť, aké dvere kúpiť?
Spísali sme sprievodcu výberom vchodových dverí.