Aké hliníkové dvere do nízkoenergetického domu?

Aký je to nízkoenergetický dom

Nízkoenergetický ekologický dom (NED) alebo energeticky úsporný dom je taký, v ktorom sa na zabezpečenie tepelnej pohody a vykurovania nespotrebuje viac energie ako 50 kWh/m² za rok. To je presná definícia nízkoenergetického domu. Mal by mať kompaktný tvar bez zbytočných výčnelkov, presklené plochy orientované na juh a nadštandardné tepelné izolácie. Projekt by mal byť navrhnutý tak, aby konečná stavba bola bez tepelných mostov. Poďme sa spolu pozrieť na možnosti, ako čo najlepšie vyriešiť tepelný prestup vstupného otvoru do úsporného domu. Aké hliníkové vchodové dvere do nízkoenergetického domu si vybrať?

Aké dvere do nízkoenergetického domu si kúpiť

Dvere do nízkoenergetického domu sú investíciou

Či už staviate nízkoenergetický dom na kľúč alebo svojpomocne, vchodové dvere sú jednou z najdôležitejších častí nášho domu. Chránia nás mimo iného pred chladom, dažďom, hlukom z ulice alebo zlodejmi. Ako si vybrať vchodové dvere do nízkoenergetického domu, ktoré splnia naše očakávania a budú nám slúžiť roky? Jednou z hlavných vlastností, ktorú treba pred nákupom zvážiť, je koeficient prestupu tepla (U) a jeho hodnota. Čím nižšia je jeho hodnota, tým viac tepla u vás doma zostane.

Ak sa nachádzate v úvodnej fáze výstavby rodinného domu, možno si kladiete otázku, ktoré dvere a okná použiť na uzavretie stavby. Práve okná a dvere patria k najcitlivejším prvkom na dome z hľadiska tepla a izolácie stavby. Nemali by len dobre vyzerať, ale mali by byť predovšetkým funkčné a s dlhou životnosťou. Preto ich výber treba brať ako investíciu do budúcnosti.

Ak premýšlate nad tým, aké hliníkové dvere do nízkoenergetického domu kúpiť, spísali sme 4 kľúčové veci, ktoré nesmiete podceniť:

Kúpou kvalitných hliníkových vchodových dverí do rodinného domu ušetríte peniaze

1. Hliníkové vchodové dvere s nízkym prestupom tepla

Dnešná doba si vyžaduje sebestačné budovy, ktoré získavajú energiu z okolitého prostredia a zároveň sú neoddeliteľnou súčasťou mestskej štruktúry. Hliník je moderný materiál, ktorý perfektne zapadá do súčasných trendov ekonomickej a ekologickej výstavby. Hliníkové vchodové dvere ponúkajú veľa riešení, ktoré úspešne spĺňajú kritériá energetickej účinnosti v rodinných domoch. Podstatou nízkoenergetických domov je minimalizovať tepelné straty a najkritickejšími miestami sú práve okná a vchodové dvere.

Aké problémy riešia hliníkové dvere? Výberom správnych dverí si ušetríte kopu starostí a peňazí do budúcna. V ponuke máme 2 typy dverí do domov s nízkou energetickou náročnosťou:

Hliníkové dvere MB-70HI
Pre dverné výplne s hrúbkou 36-48mm
Prestup tepla hliníkového rámu je 1,0 W/(m²K)

Hliníkové vchodové dvere MB-70HI do nízkoenergetického rodinného domu

Výhody hliníkových dverí MB-70HI

  • Hliníkové dvere vyrobené v tomto systéme sú vynikajúcim riešením aj pre energeticky úsporné stavby.
  • Hliníkové dvere MB-70HI sa vďaka špeciálnym izolačným vložkám, tesneniu z dvojzložkového (pevného a bunkového) syntetického kaučuku EPDM a prerušenému tepelnému mostu vyznačujú vysokým stupňom tepelnej izolácie.
  • Vysoko kvalitné kovanie použite v hliníkových dverách spolu s trojbodovým hákovým zámkom zvyšuje bezpečnosť dverí.
  • Farbu hliníkových dverí je možné vybrať zo širokej palety RAL
  • Pevnosť profilov umožňuje výrobu rámu pre krídlo s nosnosťou až do 120kg

Hliníkové dvere MB-86SI
Pre dverné výplne s hrúbkou 50-61mm
Prestup tepla hliníkového rámu je 0,9 W/(m²K)

Hliníkové vchodové dvere MB-86SI do nízkoenergetického rodinného domu

Výhody hliníkových dverí MB-86SI

  • Hliníkové dvere MB-86SI majú vylepšené tepelne izolačné vlastnosti vďaka využitiu dodatkovej komory.
  • Dobré tesniace vlastnosti vďaka využitiu špeciálnych tesnení z dvojzložkového syntetického kaučuku EPDM (tuhého aj bunečného), ktorý zaručuje odolnosť voči starnutiu počas dlhoročného používania a taktiež dobré tepelne izolačné vlastnosti.
  • Široká farebná škála v štandardnom prevedení, ktorá umožní uspokojiť potreby aj tých najnáročnejších klientov.
  • Vysoká pevnosť profilov umožňuje výrobu rámu pre krídlo s nosnosťou až do 200kg!

2. Dverné výplne do hliníkových dverí

Dverná výplň je to, čo vypĺňa hliníkový rám (profil). Zárubňa, prah a rám sa vyrábajú spolu a tvoria dverný systém, do ktorého sa vloží samostatne vyrobená dverná výplň. Do hliníkových dverí odporúčame zvoliť výplne klasické hliníkové, ekologické celosklenené, luxusné sklo-hliníkové alebo výplne s aplikáciou kaleného skla. Výplne si vyberá zákazník podľa vkusu a nárokov na dizajn, materiály alebo tepelný prestup. Všetky 3 typy výplní dosahujú pri hrúbke 48mm prakticky rovnaké hodnoty prestupu tepla U=0,58-0,62 W/(m²K).

Pri hliníkových a sklo-hliníkových výplniach tvorí základ štruktúry extrudovaný polystyrén v kombinácii s kaučukom EPDM, ktorý dokáže absorbovať tepelnú rozťažnosť. Pri celosklenených výplniach používame bezpečnostné izolačné trojsklo. Vzduchová medzera pri výplni s presklením je vždy vyplnená argónom, čo je netoxický plyn, ktorý zvyšuje tepelné a zvukovo-izolačné vlastnosti dvernej výplne a tým pádom celého vstupného otvoru.

Každá výplň s presklením je vybavená dištančným rámikom, ktorý znižuje únik tepla na okraji skla, eliminuje jav zrážania vodnej pary, znižuje tvorbu plesní a húb. V našom e-shope nájdete vždy obrázky dverných výplní už osadených do hliníkových dverí MB-70HI, ktoré sú vhodné do nízkoenergetických rodinných domov.

Profilový dverný systém a prekryté krídlo pre vchodové dvere

3. Podkladový profil pod vchodové dvere

Základnou myšlienkou podkladového profilu je prerušiť teplený most, aby sme znížili prestup tepla medzi interiérom a exteriérom rodinného domu. Je to vlastne monoblok, ktorý sa zároveň používa na uľahčenie a zvýšenie bezpečnosti pri montáži vchodových dverí a okien. Stačí ho upevniť pomocou kotviaceho uholníka a následne priamo na neho osadiť vchodové dvere s profilom, ktorý presne zapadne do vopred vyfrézovaných drážok monobloku.

Podkladové profily sú vyrobené z recyklovaného materiálu PUNEREC, majú výborné tepelné a izolačné vlastnosti a vďaka svojej konštrukcii umožňujú bezproblémovú funkčnosť dverí po dlhé roky. Znižujú tiež riziko tvorby plesní a kondenzácie.

Ďalšie výhody materiálu sú jeho nízky súčiniteľ prestupu tepla, vysoká pevnosť v tlaku a vysoká vodeodolnosť. Podkladový profil má súčiniteľ prestupu tepla iba U=0,25 W/(m2.K). Prísne normy EÚ a požiadavky trhu na vchodové dvere do nízkoenergetických domov nás viedli k spusteniu vlastnej výroby podkladových profilov, ktorú zastrešuje naša materská firma KN, s.r.o.

Podkladový profil pre vchodové dvere do nízkoenergetického rodinného domu

4. Odborná montáž vchodových dverí podľa noriem STN

Okná a dvere sú prvky architektúry, ktoré jej dávajú základnú funkčnosť. Pri ich výbere sú dôležité nielen tepelno-izolačné hodnoty, ale aj správna montáž. Určite by sa nikto nepotešil, kebyže má najmodernejšie dvere do nízkoenergetického domu cez ktoré po obvode prefukuje z dôvodu amatérskej montáže. Hotový produkt je len polovica úspechu, druhá polovica je odborná montáž.

Ponúkame zameranie stavebného otvoru a osadenie hliníkových vchodových dverí na pásky, či už do novostavby alebo pri rekonštrukcii rodinného domu. Máme tím vyškolených profesionálnych montážnikov, ktorí sa riadia podľa slovenských technických noriem STN. Na montované vchodové hliníkové dvere poskytujeme záruku 5 rokov.

Tak teda aké dvere do nízkoenergetického domu sa oplatia kúpiť? Pozývame vás na predajňu BENEDOOR v centre Považskej Bystrici, kde vám radi odprezentujeme skvelé vlastnosti hliníkových dverí. Názorne vám ukážeme všetky vyššie spomenuté produkty, vysvetlíme súvislosti a navrhneme hliníkové vchodové dvere na mieru pre váš nízkoenergetický dom. Zameranie a grafický návrh ponúkame zadarmo. Záruka 5 rokov a dodacia doba už od 5 týždňov. Montáže realizujeme po celom Slovensku. Navštívte nás na adrese BENEDOOR, Centrum 1746/265, Považská Bystrica.

Drevené, plastové alebo hliníkové – neviete sa rozhodnúť, aké dvere kúpiť?
Spísali sme sprievodcu výberom vchodových dverí.